Home » Paliwo » Ceny paliw we Włoszech

Ceny paliw we Włoszech

Na włoskim rynku paliwowym obowiązują wyjątkowe regulacje i jest to bardzo specyficzne otoczenie biznesowe. Pierwsze, czym odróżniają się sieciowe stacje na terenie Włoch od tych spotykanych kilkadziesiąt kilometrów bardziej na północ, na terenie chociażby Austrii, to fakt zamykania takich stacji na noce. W krajach zachodniej i centralnej Europy stacje nie tylko są czynne dwadzieścia cztery godziny na dobę, ale również realizują istotne zadania gastronomiczne, usługowe i handlowe dla wszystkich podróżnych. Dlatego włoskie stacje, często zamykane na okres nocy czy świąt, są pod tym względem dość wyjątkowe. Nie oznacza to jednak, że kierowcy i turyści w prywatnych samochodach na terenie Włoch muszą się martwić o dostępność paliwa – stacji jest bardzo dużo, czasami nawet kilka na przestrzeni jednego kilometra. Ceny w nich również są bardzo zbliżone, więc nie trzeba szczególnie długo jeździć w poszukiwaniu tańszej oferty paliwowej. Za obsługę wszystkich klientów w okresie, kiedy nie ma pracowników obsługi, odpowiadają tam doskonale skonstruowane i wprowadzone do masowego użycia automatyczne dystrybutory z funkcją płacenia zdalnego – kartą czy gotówką.

Koszty tankowania we Włoszech

Włochy to kraj wyjątkowo popularny z turystycznego punktu widzenia i ogromna część turystów decyduje się na wynajęcie samochodu na miejscu lub przyjazd własnym autem. W obu przypadkach tankowanie pojazdu może okazać się stosunkowo kosztowne. Włochy to kraj o przeciętnej cenie paliwa powyżej europejskiej średniej. W aktualnej rzeczywistości rynkowej i przy koniunkturze bardzo obniżającej ceny ropy naftowej na globalnych rynkach, w całej Europie obowiązujące ceny są dziś rekordowo niskie. W chwili obecnej za litr popularnej benzyny bezołowiowej 98 lub 95-oktanowej, na terenie Włoch zapłacić trzeba 1,40 euro. Przy aktualnym bardzo niekorzystnym kursie wymiany złotówki na euro daje to astronomiczną kwotę rzędu sześciu złotych za litr – a więc dwóch złotych więcej, niż na polskich stacjach. Pamiętaj, że możesz zaoszczędzić nie jeżdżąc na pusto – sprawdzaj wolne ładunki i transport z włoch na pl.trans.eu . Za litr oleju napędowego trzeba z kolei na tamtejszych południowych stacjach zapłacić 1,20 euro, czyli 5,20 złotego.

Średnie ceny we Włoszech

Aktualna sytuacja cenowa włoskiego rynku paliwowego przyczynia się bezpośrednio do wzrostu liczby zleceń transportowych w tamte rejony. Przeważnie ceny paliw we Włoszech są bowiem o dwadzieścia euro centów wyższe, niż obecne – co jest zasługą przede wszystkim globalnej koniunktury w sektorze produktów naftowych. W sytuacji zwyczajowej, normalnych cen giełdowych ropy i hurtowych paliw, za litr oleju napędowego płaci się we Włoszech 1,40 euro, a więc tyle, ile dzisiaj kosztuje tam litr benzyny bezołowiowej. Z kolei zwyczajowy przeciętny koszt paliwa 95-oktanowego na włoskich stacjach to aż 1,60 euro. Z takimi wynikami Włochy regularnie znajdują się w ścisłej czołówce najdroższych krajów pod względem tankowania – ustępują wyłącznie Holandii. Osoby planujące dłuższe podróżowanie własnym autem po Włoszech powinny rozważyć uzupełnienie baku w zdecydowanie tańszej, sąsiedniej Austrii.