Home » Droga » Ceny autostrad w Rumunii

Ceny autostrad w Rumunii

Wjazd na terytorium Rumunii od dawna już obarczony jest koniecznością wykupienia elektronicznej winiety, umożliwiającej opłacanie kosztów podróżowania po rumuńskich drogach. E-rovinieta – bo tak nazywa się tutaj winietka, występuje w sześciu rodzajach, zależnych od masy pojazdu lub zespołu drogowego i ilości przewożonych pasażerów oraz liczby osi. Wykupić ją można na różny okres czasu. W zależności od potrzeb można wykupić winietkę jednodniową lub nawet całoroczną.

Opłaty drogowe w Rumunii

Rumuńska E-rovinieta zakłada różne opłaty w zależności od całkowitej masy pojazdu. Dlatego dostępne są ich aż cztery rodzaje. Najtańsze obejmują motocykle i samochody osobowe nie przekraczające 3,5 tony – kolejne przeznaczone są dla aut ciężarowych do 3,5 tony, pojazdów do 7 ton i samochodów o masie do 12 ton. Dla pojazdów powyżej 12 ton przewidziano dwa rodzaje winiety, uzależnionych od ilości osi.

Zgodnie z przepisami, im cięższy samochód, tym wyższa opłata drogowa – związane jest to z negatywnym wpływem masywnych aut na stan nawierzchni rumuńskich dróg. W zależności do czasu trwania wyróżniamy winiety jednodobowe, tygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Kupić można je na przejściu granicznym, w oznakowanych punktach handlowych i stacjach benzynowych oraz przez sieć.

Dla samochodów osobowych i furgonetek o masie nieprzekraczającej 3,5 tony nie przewidziano winiet dobowych. Właściciele takich pojazdów muszą wnieść opłatę minimum siedmiodniową. E-rovinieta kosztuje odpowiednio:

  • Samochody osobowe: 3 Euro (tygodniowa); 7 Euro (miesięczna); 13 Euro (kwartalna); 28 Euro (całoroczna)

  • Furgony do 3,5 tony: 6 Euro (tygodniowa); 16 Euro (miesięczna); 36 Euro (kwartalna); 96 Euro (całoroczna)
  • Pojazdy do 7 ton i autokary od 9 do 23 pasażerów: 4 Euro (dobowa) 20 Euro (tygodniowa); 52 Euro (miesięczna); 120 Euro (kwartalna); 320 Euro (całoroczna)
  • Pojazdy do 12 ton i autokary powyżej 23 pasażerów: : 7 Euro (dobowa) 35 Euro (tygodniowa); 91 Euro (miesięczna); 270 Euro (kwartalna); 1210 Euro (całoroczna)

  • Pojazdy powyżej 12 ton (maksymalnie 3 osie): 9 Euro (dobowa) 45 Euro (tygodniowa); 117 Euro (miesięczna); 270 Euro (kwartalna); 720 Euro (całoroczna)

  • Pojazdy powyżej 12 ton (4 osie i więcej) : 11 Euro (dobowa) 55 Euro (tygodniowa); 143 Euro (miesięczna); 374 Euro (kwartalna); 1210 Euro (całoroczna)

Dawniej opłaty były zależne jeszcze od emisji spalin konkretnych pojazdów, ale aktualnie podział ten został zlikwidowany.

Opłaty na mostach w Rumunii

Dodatkowe opłaty obowiązują w przypadku przekraczania niektórych rumuńskich mostów. Obowiązek wniesienia opłaty dotyczy mostów łączących Giurgeni i Vadu Oii, Feteşti i Cernavodă oraz na przejeździe łączącym Rumuńską miejscowość Giurgiu z bułgarskim Ruse. W tym ostatnim przypadku opłata wynosi 6 Euro w przypadku pojazdów do 7,5 tony. Pozostałe pokonać mogą most po uiszczeniu kwoty 13 Euro. Pozostałe przeprawy płatne są w zależności po masy pojazdu. Na moście Giurgeni-Vadu Oii trzeba przygotować kwotę od 4 Euro (motocykl) do 64 Euro (czteroosiowa ciężarówka o masie powyżej 12 ton), a jadąc przez rzekę z Feteşti do Cernavodă odpowiednio od 7 do 91 Euro.